Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Az augusztus 1-el kezdődő rezsilimit miatt az 1728 m3-nél nagyobb földgáz fogyasztású családi házak vagy lakások tulajdonosai izgalmi állapotba kerültek, miből fogják kifizetni a limit feletti fogyasztásnál a 742 Ft/m3 gázárat. Hogyan legyen rezsicsökkentés hőszivattyúval? Erre keressük a választ.
A hőszivattyús rendszerek iránt érdeklődők azzal kell szembesüljenek – korrekt tájékoztatás esetén -, hogy a radiátoros fűtési rendszerük nem kompatibilis a megmentő megoldásnak gondolt hőszivattyús rendszerrel. Nem beszélve a többmilliós átalakítás költségeiről.
Ennek több oka is van. Az egyik az, hogy a kazánoknál megszokott 60-80 °C-os előremenő fűtővíz hőmérséklet hőszivattyúval nem biztosítható. Ha mégis megteszi valaki – a kivitelezők egy része el fog csábulni a bevétel maximalizálás reményében -, akkor a gép sokkal nagyobb terhelésen fog működni, ami idő előtti elhasználódást fog okozni, elvész a réven a vámon elért megtakarítás, amikor kompresszort kell majd cserélni néhány év után.
A sokmilliós komplett rendszerátalakításhoz képest optimális megoldás egy bivalens rendszer kialakítása, amikor a gázos rendszer marad jelenlegi formájában és egy vagy több kiegészítő fűtőkészüléket üzemelünk be az épületben. Ez lehet egy fafűtéses kandalló vagy cserépkályha, illetve egy levegő-levegő hőszivattyú.
Ez utóbbiról, a levegő-levegő hőszivattyúról írunk bővebben, miután a kedvezményes H áramtarifát hőszivattyúkra lehet igényelni, ha az SCOP (szezonális hatékonyság) meghaladja a 3,4-es értéket.
A bivalens fűtési rendszer nem új találmány, leggyakrabban az inverteres hőszivattyúk megjelenése előtt került szóba, amikor a külső hőmérséklet csökkenésével nagymértékben csökkent a hőszivattyú kompresszorának a leadott kalorikus teljesítménye. Ezt a gépek gyári vezérlése úgy kezelte, hogy fokozatosan bekapcsoltak elektromos fűtőbetéteket „mankó” gyanánt, -10 Celsius-foknál már nagyobb volt a fűtőbetétek teljesítménye, mint a kompresszor által leadott teljesítmény. Ez természetesen rányomta bélyegét az együttes COP értékre. A helyzet javult valamit az inverteres gépek megjelenésével, de megszüntetni nem lehet, továbbra is egyre rosszabb a gépek hatékonysága a külső hőmérséklet csökkenésekor.
Tovább rontja a rezsicsökkentő hatékonyságot a magas hőmérséklet előállítása, ilyen lenne a radiátorok használata, amit nagyon nem javaslunk senkinek.
A hőszivattyús rendszer kialakításának egyik fő akadálya tehát a radiátorok általános használata, érdemes tehát olyan megoldást találni, ahol ezeket nem szükséges bolygatni.
Egy fűtésre optimalizált split klímagép – ez a levegő-levegő hőszivattyú – megoldja azt az elvárást is, hogy saját beltéri egysége révén szolgáltatja a fűtésre és hűtésre is alkalmas alacsony hőmérsékletű hőleadót, hiszen a beltéri egység egy gáz/levegő hőátadással működő fan-coil.
Biztosan felmerül még rengeteg kérdés, érdemes lesz feliratkozni a hamarosan induló „Energiaracionalizálás” Hírlevelünkre.
Kardos-Kunszt Ferenc