Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
A geotermikus fűtésről olvasva az Interneten elsősorban azt látjuk, hogy aki ezután érdeklődik a rendszer leendő fenntartási költségére kíváncsi, de erről nem igazán kap konkrét információkat. Fontos kérdés a beruházás előtt, hogy a geotermikus fűtés mennyibe kerül.
Ezt a hiányzó elemet szeretnénk pótolni ezzel a poszttal, amelyben geotermikus hőszivattyút Energiakulcs® gépészeti rendszerünkkel együtt használó ügyfelünk írta le, mennyibe is kerül nekik éves szinten a geotermikus fűtés, hűtés és a folyamatos gépi szellőztetés.
2018. márciusától 2019. márciusáig figyelte az áramfogyasztásukat és számolta ki mennyibe került a geotermikus fűtés, hűtés, használati meleg víz (HMV) előállítása, a teljes rendszer hidraulikus, elektromos vezérlése, egy hővisszanyerős központi szellőztető gép napi 24 órás üzemével együtt.
“Házunkat geotermikus fűtés rendszerrel terveztettük és építettük meg, amely vezérlését – amelybe beletartozik a hővisszanyerős szellőztető rendszeren keresztül beszívott friss levegő téli előfűtése és nyári előhűtése is – az Energiakulcs® rendszer végzi. A megújuló energiaforrás felhasználása mellett fontos volt számunkra, hogy a házba folyamatos szellőztetéssel tiszta, friss levegőt juttassunk be.
A ház fűtött alapterülete 150 m2 két szinten.
A gépészeti kiviteli tervek alapján a földszinten a nappali területén kb. 10 %-os mértékben építettünk ki padlófűtést, mert elsősorban mennyezeti hőleadókkal fűtünk és hűtünk, ami a monolit födémben került kiépítésre. A magasabb hőmérsékletet – 23-24 °C – igénylő fürdő helyiségekben padló- és mennyezetfűtés együtt épült ki.
A felső szinten a szobákba csak mennyezetfűtés került be, könnyűszerkezetes rendszerlemezes megoldással.
Az emeleti vizes helyiségekben és mosókonyhában csak padlófűtés van kiépítve.
Az épületben nincs más kiegészítő fűtés – pl.: kandalló, elektromos fűtőszőnyeg, stb. – kiépítve. Havaria esetére van beépítve egy elektromos vészfűtőegység, amely még sosem volt használva, a hőszivattyú üzemképtelenné válása esetén lehet rá szükség, helyettesítő hőtermelő HMV és fűtés üzemben.
Az üzemre tekintettel nagyon fontos adatok a vizsgált időszakban:
A teljes gépészeti rendszer üzemeltetésére megkértük az áramszolgáltatótól a H kedvezményes áramtarifát, amely díja fűtési szezonban október 15. és következő év április 15. között aktuálisan bruttó 23,54,- Ft/kWh. Április 15. és október 15. között a H tarifás mérőórán mért áram díja megegyezik a nappali A1 tarifa díjával, ami bruttó 37,75,- Ft/kWh.
Az áramszolgáltatók által biztosított H árszabással (H tarifával) az egyetemes szolgáltatásra jogosult felhasználó a fűtési szezon alatt kedvezőbb áron – ez a kedvező ár a mindenkori vezérelt árszabásnál nem lehet magasabb – üzemeltetheti a hőszivattyúknál és a megújuló energiaforrásból kiépített fűtési rendszereknél a hő ellátást biztosító berendezéseket, például a keringtető szivattyúkat, kompresszorokat. A hővisszanyerős szellőztetőgép is ebbe a kategóriába tartozik, megújuló energiának minősül a kidobott levegőből visszanyert hőenergia is.
Ha a normál (nappali A1) mérő mellé igényli a H árszabást, a mérőhelyen mindkét árszabásnak külön mérőberendezés kerül felszerelésre.
A fűtési szezon az év október hó 15. napja és a következő év április hó 15. napja közötti időszak.
A H árszabással elszámolt készülékek csak külön mért, nem leválasztható áramkörre csatlakoztathatók.
Javasolt egyeztetni áramszolgáltatónál regisztrált szerelővel az áramkör és a mérőhely kialakításáról, így biztos, hogy a kivitelezés a hatályos előírások szerint, szakszerűen történik.
forrás: eon.hu
FONTOS!
A H tarifához külön már nem szükséges teljesítmény bővítést fizetni, azon felül, amit a szolgáltatónál a díjmentes 32 amper határ felett már megfizettünk.
(Fontos, hogy a geotermikus hőszivattyúk három fázisról működnek, amihez szükséges a minimum 3 x 10-16 amper hálózati áramerősség!)
Tehát, ha már egyszer bővített a maximális 32 amper fölé például 3×20 amperre – ennél a példánál a bővítés mértéke egyszeri 28 amper (60 A – 32 A) -, akkor már a H tarifás mérő telepítéséhez nem kell további bővítést kérnie az áramszolgáltatótól!
A H tarifás mérőóra adatai alapján az alábbi éves fogyasztási adatok láthatók:
Egész éves áramfogyasztás 2018. március és 2019. március között: | 4 196 kWh |
Az éves fogyasztásból a kedvezményes téli időszakban (2018. október 15. és 2019. március 1. közötti időszakban) mért áramfogyasztás: | 3 240 kWh |
Az előző két adat különbsége megmutatja a nyári időszakban fogyasztott áram mértékét (4196-3240): | 956 kWh |
Kedvezményes téli időszakban fogyasztott áram ára egy év alatt (1 kWh áram díja 23,54,- forint, 3240 kWh x 23,54,- forint): | 76 270,- Ft |
Nyári időszakban fogyasztott áram ára egy év alatt (1 kWh áram díja 37,75,- forint, 956 kWh x 37,75,- Ft): | 36 090,- Ft |
A kedvezményes téli és a nyári időszakban fogyasztott áram díja összesen (76 270,- Ft + 36 090,- Ft): | 112 360,- Ft |
Csak azért, hogy lássuk a különbséget, nézzük meg mennyi lett volna a gépészeti berendezések áram fogyasztásának költsége, ha az egész éves fogyasztást nappali áram tarifa díjjal számoljuk ki (4196 kWh x 37,75,- Ft): | 158 400,- Ft |
Látható, hogy a H tarifával éves szinten (158 400,- Ft – 112 360,- Ft) 46 040,- Ft áramdíjat spóroltunk meg.
Tehát a teljes fűtéshez, hűtéshez, szellőztetéshez és HMV előállításhoz szükséges energia geotermikus hőszivattyúval történő előállításához a szükséges áram ára 9 363,- Ft-ba került havonta.
Ma kb. 9-10 000,- Ft körüli összegbe kerül egy kb. 90 m2 alapterületű társasházi lakás közös költsége, mi pedig ennyiből tartottunk fent egy nettó 150 m2 fűtött alapterületű ingatlan fűtési, hűtési, HMV termelési és szellőztetési rezsiköltségét.
A metnet.hu weboldal adatai alapján az alábbiak szerint alakultak a vizsgált időszakban a havi középhőmérsékleti értékek környékünkön:
2018. március 2,6 °C
2018. április 15,7 °C
2018. május 19,6 °C
2018. június 21,5 °C
2018. július 22,5 °C
2018. augusztus 23,8 °C
2018. szeptember 17,6 °C
2018. október 12,6 °C
2018. november 6,3 °C
2018. december 0 °C
2019. január -2,1 °C
2019. február 2,8 °C
Ügyfelünk tapasztalatai alapján azt mondja, ma sem döntene másképp, ha most építkezne, ismét a geotermikus hőszivattyú mellett döntene. Az ehhez választott Energiakulcs® vezérlési rendszer és a hővisszanyerős szellőztetés olyan komfortot jelent az életükben, amit ma más rendszerrel ismeretei szerint nem tudna megvalósítani.
És hogy megérte-e geotermikus hőszivattyús rendszerben gondolkodnia, ilyet kiviteleznie? Ügyfelünk kérdésre adott válasza: Természetesen megérte, mind az alacsony fenntartási költség, mind az épület értékállósága szempontjából! Fontos szempont, hogy a hőszivattyúval együtt telepített talajhőhasznosító szondák révén egy hőforrást is kapott az ingatlan, amelyet a következő 100-120 évben újabb beruházás nélkül üzemelni fog.
A geotermikus hőszivattyús fűtés, HMV termelés berendezéseit, a hővisszanyerős szellőztetés minden elemét cégünk a Kardos Labor Kft. biztosította.
Az általunk forgalmazott geotermikus hőszivattyúra 35 000,- Ft éves átalánydíjas javítási költség ellenében 10 év teljeskörű garanciát adunk, a hővisszanyerős központi szellőztető gépre 5 év szintén teljeskörű garanciát vállalunk.
Építkezne, de kevés információja van a gépészeti rendszerekről? Minden héten kedden INGYENES gépészeti konzultációra várjuk! Jelentkezzen a +36-1-402-0478 telefonszámon vagy emailben a beke.lili(kukac)kardoslabor(pont)hu email címen.
Nagyon imponáló adatok! A kérdésem, hogy melyik hőszivattyú került beépítésre és hány fő részére készült a meleg víz?
8 kW teljesítményű SIRAC típusú hőszivattyú van beépítve a posztban szereplő épületben. A HMV három fő részére készült egy 300 literes HMV tárolóban.
Vonzó számok 🙂 Mi is építkezés előtt állunk és a gépészeti lehetőségek közül próbáljuk a megfelelőt kiválasztani. Komplett kivitelezőt keresünk, akik képesek az egész rendszert megtervezni és kiépíteni. A teljes kivitelezésben is tudtok segíteni?
A 300 literes HMV tároló 4 fő esetén is elegendő?
Tudunk segíteni a rendszer tevezésében is és rendszerint műszaki tanácsadást is nyújtunk a kiválasztott kivitelezőnek. Tudunk gépész kivitelező vállalkozót is ajánlani. Cégünk kivitelezést nem végez. A további részletekért keress bennünket emailben. A 300 literes HMV tároló jellemzően 4 fő HMV igényét ki tudja elégíteni.
Udvozletem! Meg szeretnem kerdezni mennyibe kerult a komplett rendszer kiepitese?
Koszonom.
Az építkezés 2015-ben kezdődött, a fő gépészeti elemeket már akkor megvásárolták, beépítésük 2016-ban történt. A geotermikus hőszivattyú, a teljes hővisszanyerős szellőztető rendszer, a HMV tároló, az Energiakulcs rendszer, 2 db egyenként 60 méteres talajszonda fúrása + ennek az engedélyezési és használatbavételi eljárásának költségei összesen nettó 3,8 millió forintba került. Ebben az árban nincs benne a felületi hőleadók kiépítése, amit pl. egy gázkazános rendszernél is kiépítenek manapság egy korszerű épületben.
Már a tervezésnél – mindegy milyen gépészeti rendszerrel készül az épület – javasolt minden szakág képviselőjének jelen lenni, együtt dolgozni, együtt gondolkodni, mert ezzel az egyszerű lépéssel jelentős költségmegtakarítást lehet elérni.
Mivel viszonylag hosszabb (60 m-es) szondák lettek telepítve, tapasztaltak-e talajkifáradást idővel?
Gondolom talajkifáradáson a talajszelvény túlzott lehűtésére gondolt. Nem tapasztaltunk ilyet, pláne amiatt, hogy nyári időszakban passzív hűtéskor “visszatöltjük” a hőenergiát a talajba. Ajánlok egy posztot, amiben láthatja hogyan is töltődhet még vissza a mélyebb talajszelvény:
https://energiatudatosotthon.hu/talajszonda-tervezes-hogyan-meretezzuk-a-talajszondat/
Imponáló mese.
Nos a fúrás ára, energia engedélyeztetés stb…hol maradt e meséből, elvitte a cica?
ÁH, kommentben van, nem cikkben.
Kedves balu3,
Köszönjük a hozzászólást! Egyben megkérdezném, miből gondolja, hogy a cikkben foglaltak mesébe illőek? A cikk alapból arról szól, mennyibe kerül egy geotermikus hőszivattyús rendszerrel üzemeltetett épület rezsiköltsége!
Ha kérdése van, tegye fel nyugodtan! Minden felvetésre válaszolunk!
Köszönöm a cikket, nagyon sokat segített!!! Építkezés előtt állok, és nagyon erősen gondolkodtam a hőszivattyún, de így maradok a gáznál. Ugyanekkora a jelenlegi házunk. Két szint, 5 háló, 4 fürdőszoba, központi szellőztetőrendszer. 2010-ben építettem – falon 25 cenit szigetelő, tetőben 30cm. Álandó 23 fok télen, nyáron nem kell hűteni a tetőtérben sem. Gázszámla 7.800.- forint havi átlagban melegvízzel együtt. A fűtést belső víztartályos kondenzációs kazán látja el. Beruházás költsége lényegesen olcsóbb volt mint egy hőszvattyúé.