Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Bejegyzésünkben megmutatjuk, milyen fűtési rendszerhez milyen hőleadókat válasszunk a rendszerünk megfelelő hatékonysága érdekében. Ön szerint a felületfűtés jó megoldás lehet? Elmondjuk.
Jellemzően a passzívházak hiper-takarékos fűtési módszere a központi szellőztetés frisslevegő ágán való temperálás.
Egyre gyakrabban a födém fűtését (és hűtését) javasoljuk és tervezzük, mert megmarad a padlóburkolatok választás szabadsága, akár vastag szőnyeget, laminált padlót, parafát is alkalmazhatunk a fűtési teljesítmény csökkenése nélkül. Egyedül a fürdőszobában javaslunk padlófűtést is (tehát mennyezet és padló is), a magasabb hőigény és a gyorsabb száradás miatt.
Olykor megkérdezik, hogy hogyan fog „lejönni” a hő a mennyezetről. Hát ugyanúgy, ahogyan a Nap hője a Földre érkezik a világűrön keresztül, sugárzó módon. Ez nagyon kellemes hőérzetet biztosít, akinek ilyen fűtése van, meg nem válna tőle. Mivel a sugárzó hőátadás nem a levegőt melegíti, a padló így is melegebb lesz, mint a helyiség levegője.
A padlófűtés választását sokszor azzal indokolják, hogy a kőburkolaton való mezítlábas közlekedés is kellemes érzés legyen, a babák is kúszhassanak, mászhassanak a padlón.
Ezzel szemben a valóság az, hogy egy jól szigetelt épületben a fűtött padló hőmérséklete 23-25°C, a külső hőmérséklet függvényében. Ilyen hőmérsékletű kőpadló a mezítlábas lakó számára hideg érzetet kelt, tehát az elképzelés nem teljesül. A meleg padló érzet eléréséhez „melegpadlóra” van szükség (pl. svédpadló, valódi parketta, parafa, szőnyeg), amely rossz hővezető és emiatt melegebbnek érezzük. Hasonló érzés, mint ahogyan a márványt a műmárványtól tapintással különböztetjük meg.
Nézzen videót, vagy olvasson az elektroszmogról több információt az alábbi linkekre kattintva:
https://www.youtube.com/watch?v=9VdrPp6ag58
https://www.elektrosmognews.de/
Borítókép: Michal Křenovský képe a Pixabay -en.