Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Alacsony energiafelhasználású épületekről (rövidítve: AE) beszélhetünk A+ kategóriájú energetikai besorolás felett. De hogyan valósítható meg egy ilyen épület manapság? Szükséges ehhez egy hővisszanyerős szellőztetés? Elmondjuk a választ.
Egy épület fűtési energiaigénye két fő részből tevődik össze:
A rossz épületszerkezet miatt elveszett hőmennyiséget sikerült kellően optimalizálni hőszigeteléssel és a vastag, jól záródó ablakokkal. Ennek alkalmazása mára igen csak elterjedt. Egy bizonyos pont után viszont már csak a filtrációs veszteség csökkentésével tudjuk hatékonyabbá tenni lakóépületünket. Ennek egyetlen módja, ha a szellőztetés által elvesztett energiát újra tudjuk hasznosítani.
A szellőztetés következtében kiáramló energia hasznosításának egyetlen komplex módja egy hővisszanyerős szellőztető rendszer kiépítése.
Az Európai Unio határozata szerint 2020 után csak közel nullaenergiás épületek építhetők. Továbbá Magyarország aláírta azt a megállapodást, miszerint 2015-től középületek, 2018-tól pedig már a lakóépületek is csak A+ besorolás felett épülhetnek. Ennél alacsonyabb besorolású épületekre nem kaphatunk építési engedélyt és lakhatási engedélyt már most sem.
Ennek a besorolás feltétele egy olyan alacsony energiaigény, ami nem érhető el hővisszanyerős szellőztetés nélkül, mivel a filtrációs hőveszteséget mindenképpen ki kell küszöbölni, ahhoz hogy ennyire lecsökkentsük a fűtési igényt.
Ezt a rendkívül alacsony energiaigényt csak egy határig képes biztosítani az építési technológia és az építési anyagok. Szükséges, hogy a gépészet is segítse az energia felhasználás mértékének csökkentését.
A kérdés innentől kezdve az, hogy megéri-e még egyáltalán régi típusú építkezéseknek neki kezdeni?
Véleményünk szerint nem, mert habár most még nincs olyan szabályozás, ami miatt ne kapna építési engedélyt, de a határozatok életbe léptével a régi, hagyományos épületek rendkívül gyorsan értéküket vesztik, nehezen lehet majd ezeket értékesíteni.
Megvizsgáltuk az alcímben feltett kérdést és az eredményt közzé is tettük az Interneten. Ha kíváncsi arra, hogy jó beruházás lehet-e a későbbiekben egy hővisszanyerős szellőztető rendszer, kattintson ide.